Accomplishments


2021 – Infinite Recharge

CHSy Champs – Glen Allen, VA – Deep Run HS

  • 4th Ranked Robot after Qualifiers, 8-3-0, 1.53 RP
  • 3rd Alliance Lead

Infinite Recharge at Home

  • Third place in Ruthenium Group

2020 – Infinite Recharge

CHS District Haymarket – Haymarket, VA – Battlefield High School

  • Semifinalists – 1st pick of 5th alliance
  • Entrepreneurship Award

2019 – Deep Space

CHS District – Haymarket, VA – Battlefield HS

  • Semifinalists – 1st pick of 3rd alliance
  • Entrepreneurship Award
  • Pit Safety Award

CHS District – Owings Mills, MD – McDonogh School

  • #1 Ranked Robot – 11-1-0 – 2.83 Ranking Points
  • Lead Finalist Alliance – 2199 – 1629 – 2988 – 5830
  • Engineering Quality Award
  • Pit Safety Award

CHS District Championship – George Mason University – Eagle Bank Arena

  • Highest Score of Championship – 111 – Team 1418, 977, 2199
  • Quarterfinalist – Teams 1418, 977, 2199
  • #23 in District Points

Ramp Riot – Wickahisson HS – Ambler, PA

  • Finalist Alliance – Teams 316, 5407, 2199
  • 2nd Pick of 3rd Alliance
  • Ranked 18 after Qualification Matches
  • Mike Wade Award

2018 – Power Up

CHS District – Hayfield Secondary School – Alexandria, VA

  • Entrepreneurship Award
  • 6-6 Record in qualifying rounds, Ranked 13
  • 7th Seeded Alliance Leader, Quarterfinalist

CHS District – South River HS – Edgewater MD

  • 8-6 record in qualifying rounds, Ranked 8
  • 6th seeded Alliance Leader, Quarterfinalist

CHS District Championship

  • 6-6 record in qualifying rounds, Ranked 24

Battle O’ Baltimore – McDonogh School – Owings Mills, MD

  • Upperclassmen Team – Quarterfinalist
  • Underclassmen Team – Battle Champions!

2017 – Steamworks

CHS District – Battlefield HS – Haymarket, VA

  • Engineering Inspiration Award
  • 6-6 Record in Qualifying Rounds

CHS District – McDonogh School – Owings Mills, MD

  • 2nd Alliance Lead, Finalist Alliance

CHS District Championships – VCU Siegel Center – Richmond, VA

  • Judges Award Winner

Battle O’ Baltimore

  • Quarterfinalist

2016 – Stronghold

CHS District – Walt Whitman HS – Bethesda, MD

  • Engineering Inspiration Award
  • Quarterfinalists – 7th Seeded Alliance

CHS District – South River HS – Edgewater, MD

  • Entrepreneurship Award

Battle O’ Baltimore – McDonogh School – Owings Mills, MD

  • 5th Seeded Alliance Lead
  • Semifinalist

2015 – Recycle Rush

Battle O’ Baltimore – McDonogh School – Owings Mills, MD

  • Semifinalist

2014 – Aerial Assist

Crossroads Regional – Rose Hulman Institute – Terre Haute, Indiana

  • Team Spirit Award

Chesapeake Regional – University of Maryland – College Park, MD

  • Quarterfinalists

Battle O’ Baltimore – McDonogh School – Owings Mills, MD

  • 5th Seeded Alliance Lead
  • Semifinalist

2013 – Ultimate Ascent

Virginia Regional – Virginia Commonwealth University – Richmond, VA

  • Entrepreneurship Award

Chesapeake Regional – Baltimore Convention Center – Baltimore, MD

  • Chairman’s Award
  • Quarterfinalists

FIRST Championship – Edward Jones Dome – St. Louis, MO

  • 5-3-0 in Qualifiers, Ranked 33 out of 100

Battle O’ Baltimore – Boy’s Latin School – Baltimore, MD

  • Semifinalists

Brunswick Eruption

  • Quarterfinalists

2012 – Rebound Rumble

Chesapeake Regional – Baltimore Convention Center – Baltimore, MD

  • Quarterfinalists

Queen City Regional – Xavier University – Cincinnati, OH

  • Entrepreneurship Award

Battle O’ Baltimore – Boy’s Latin School – Baltimore, MD

  • Battle Champions

2011 – Logomotion

New Jersey Regional – Trenton Arena – Trenton, NJ

  • Engineering Inspiration Award
  • Quarterfinalists

Chesapeake Regional – Baltimore Convention Center – Baltimore, MD

  • Quarterfinalists

Battle O’ Baltimore – Boy’s Latin School – Baltimore, MD

  • Battle Champions

2010 – Breakaway

Chesapeake Regional – Baltimore Convention Center – Baltimore, MD

  • Semifinalists

Philadelphia Regional – Drexel University – Philadelphia, Pennsylvania

  • Safety Award

2009 – Lunacy

DC Regional – Washington, DC

  • Semifinalists

Chesapeake Regional – Naval Academy – Annapolis, MD

  • Engineering Excellence Award
  • Finalists

2008 – Overdrive

Chesapeake Regional – Naval Academy – Annapolis, MD

  • Ranked 29/60

2007 – Rack and Roll – Rookie Year

Chesapeake Regional – Naval Academy – Annapolis, MD

  • Quarterfinalists